"Світ незаконності" Дмитра Табачника

 
 

"Світ незаконності" Дмитра Табачника
Широко розрекламований міністром світи і науки Дмитром Табачником електронний вступ до вишів хоч зовні зручний, але, виглядає, що не зовсім законний. І потенційно може залишити абітурієнтів, які захочуть пожалітись на якісь порушення при вступі в університет, біля розбитого корита. Йдеться про систему “Електронний вступ” і сайт “Світ освіт”, на базі якого діє ця система і потенційною цільовою аудиторією можуть стати 192 тис. випускників шкіл, в яких скоро почнеться вступна кампанія. На початку травня міністра освіти уже звинувачували у вимаганні в університетів пожертв на розміщення інформації про виші на досі невідомому сайті “Світ освіт”. Начебто перший заступник Табачника Євген Суліма розсилав відповідні листи ректорам університетів. І хоча ці листи мали рекомендаційний характер, інсайдери побоюються, що вузи можуть мати проблеми з ліцензуванням і продовженням акредитації. Табачник спростував звинувачення і назвав “брехнею” повідомлення про те, що він змушує вищі навчальні заклади перераховувати кошти приватному підприємству. Виявляється, що система “Електронний вступ”, яким займатиметься сайт “Світ освіт”, також дає привід для занепокоєння. Хоча ця система в експериментальному режимі почне працювати вже цього року, проте запитань щодо її функціонування на разі більше більше, ніж відповідей, зокрема, щодо суперечностей нормам чинного законодавства. Відповідно до відповідного наказу Міносвіти №291 від 28 березня, передбачається в експериментальному режимі випробувати систему “Електронний вступ”. Дана система передбачає для абітурієнта можливість подавати документи на вступ у вузи в режимі онлайн. Незважаючи на очевидну зручність для абітурієнтів подавати заяви про вступ до вузів через Інтернет замість того, щоб вистоювати довгі черги у приймальні комісії, сам наказ про “електронний вступ” не відповідає українському законодавству. То які проблеми з сайтом?

По-перше, ані в українському законодавстві, ані в згаданому вище указі не дається визначення поняттю “електронна заявка”. По-друге, даний наказ суперечить іншому наказу про затвердження умов прийому до вузів. Якщо у першому документі сказано, що “електронні заяви” повинні братись до уваги приймальною комісією на рівні з письмовими, то другий документ стверджує, що абітурієнти повинні подавати документи про вступ у виші лише особисто.

По-третє, відповідно до положення про “електронний вступ”, відомості про середню освіту вступника і сертифікат зовнішнього тестування будуть вноситись до Єдиної державної бази з питань освіти, яка існує на базі сайту “Світ освіт”. Ці дані будуть вноситись у зазначену базу даних навіть без згоди самого абітурієнта. Це планується робити навіть всупереч 32 статті Конституції, яка забороняє збір конфіденційної інформації про особу без її згоди.

Директор Департаменту вищої освіти Міносвіти Ярослав Болюбаш не зміг пояснити таку суперечливість ініціативи міністерства, а лише зазначив, що питання щодо персональних даних опрацьовується, щоб захистити ці дані і не допустити порушень. Головний редактор сайту “Світ освіт”, на базі якого існує “електронний вступ”, Леся Куруц запевнила Kyiv Post у тому, що під поняттям “відомості про вступника” мається на увазі лише бал зовнішнього оцінювання, а не особиста конфіденційна інформація.

Чому абітурієнти мають підстави хвилюватись

Відсутність правового підґрунтя у електронної подачі заяви на вступ у вузи грозить абітурієнту залишитись без інструментів захистити свої права. Тому, у разі якихось порушень чи претензій, вступник, електронну заяву якого не розглянули належним чином, не зможе захистити свої права у суді. Таку небезпеку підтверджують і наші джерела, які є близькими до Міносвіти та які побажали бути неназваними, бо це може перешкодити їхній співпраці з освітнім відомством.

“Наприклад, електронну заяву вступника не помітили і пропустили, адже у такого абітурієнта нема жодного документа [що має юридичну силу] про те, що він подав таку заяву, - ілюструє таку ситуацію наш співрозмовник. За його словами, такий абітурієнт може поскаржитись у міністерство, а в судовому порядку він може оскаржити це лише за умови достатньої кількості свідків, які підтвердять подачі електронної заяви. Найцікавіше те, що згадана вище Єдина державна база з питань освіти буде наповнятись інформацією, яка була зібрана у тому числі Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Остання установа, яка є підпорядкована Кабінету міністрів, збирала особисті дані абітурієнтів за їхньою згодою. Після такого зливання даних про вступників, зокрема, їхніх балів зовнішнього незалежного тестування, ця інформація буде доступною і міністерству освіти. Іншими словами, це створює загрозу прямого втручання міністерства в базу УЦОЯО і навіть коригування зовнішнього незалежного оцінювання.

У Міносвіти кажуть, що останні декілька років вступна кампанія працює як годинник, і запевняють, що за наявності якихось скарг міністерство буде їх вирішувати.

про електронний вступ: а) велика фінансова афера; 2) електронна заява не є юридичним документом і за бажання (а воно буде і то великим, як показує досвід минулих років) у приймальних комісій буде велика спокуса "не помітити" заяву, і юридично не доведеш їх неправоту ніяким чином 3) це незаконний збір персональних даних, які потім невідомо як будуть використовуватись 2) практика Харківської та Одеської юридичних академій примати на прокурорські та декілька інших спеціальностей за направленням з прокуратур, при тому, що таке право не закріплене у жодному законодавчому акті і фактично це все слугує прикриттям телефонного права 3) практику пільгового вступу. у нас є 8 категорій вступників, які вступають
поза конкурсом. І тут справа не в тому, що я не думаю, що інвалідам треба допомагати, а в тому, що самі інваліди говорять, що їм не треба вступ поза конкурсом, їм треба забезпечення умов подальшого навчання. Одним словом, це все дуже довго пояснювати, тому перейду до прохання:*потрібні абітурієнти, від імені яких можна подати заяви щодо перших двох випадків *(для першого - підійде будь-який абітурієнт, для другого - той, який ризикне подати документи в Харківську чи Одеську юрку, но при цьому не планує туди вступати)*.* А щодо третього - то просто якщо ви десь бачите чи чуєте про проблему вступу для загальних категорій абітурієнтів через наявність пільговиків - то просто попрошу повідомити.Создан 03 июн 2011  Комментарии       
Всего 1, последний 7 лет назад
User_of_EDEBO 11 июл 2012 ответить
Працює ця система препогано! :-x
ДП Інфоресурс, розпорядник ЄДЕБО, уперто заперечує всі факти негараздів
зі своєю базою, по телефону кажуть "У нас все працює, нічого подібного" . :o

Цікаве не це, а договір, який складає виш на Інфоресурс для "примусово-
добровільної "співпраці"", а особливо його пункт 2.1.5. :-?

Лінк з договором:

http://inforesurs.gov.ua/download/dogovor.doc

Ще раз цей випадок наголошує - читайте всі документи, які підписуєте,
дуже уважно, і якщо щось не так - повідомляйте вище керівництво, і в суд!
Цікаво, чим все це скінчиться? :sigh:
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником